Netwerk Telenet Fiber is (voorlopig) géén Fiber

PhilipV

Beheerder
Forumleiding
Admin
1770291777880.png


Telecomoperator Telenet mag niet zomaar de termen ‘fiber’, ‘fibre’ en ‘glasvezel’ gebruiken in advertenties, omdat het aanbod betrekking heeft op een gemengd netwerk dat niet volledig uit glasvezel bestaat, en niet op een ‘fiber to the home’-verbinding (FTTH) tot in het huis. Dat heeft de Antwerpse ondernemingsrechtbank woensdag in kort geding beslist in een zaak die concurrent Proximus opgestart had.

Beide bedrijven rollen momenteel een glasvezelnetwerk (FTTH) uit tot aan de eigen modem. Telenet heeft nu vooral nog een hybride netwerk van glasvezel en in de laatste tientallen meters coaxkabel. Proximus neemt wegens dat gemengde netwerk aanstoot aan het gebruik van de term glasvezel.
De ondernemingsrechtbank oordeelt dat Telenet door het gebruik van de drie termen consumenten en ondernemingen misleidt omdat het aanbod betrekking heeft op een hybride verbinding en niet op een FTTH-verbinding. Telenet misleidt klanten over beslissingen die zij anders misschien niet genomen zouden hebben, wat een eerlijke marktwerking schendt.

Daarom veroordeelt de rechtbank Telenet het gebruik van de drie termen te staken, op straffe van dwangsommen, met een maximum van 1 miljoen euro. De rechtbank argumenteert dat het gebruik van de term fiber en afgeleiden louter op zichzelf niet foutief is, maar de context is bepalend. Daarbij verwijst de rechter naar Telenets Fibercheck, die voor een gebruiker aangeeft of een FTTH-aansluiting mogelijk is op een adres. De rechter wijst erop dat momenteel slechts een bijzonder klein deel van het grondgebied is aangesloten op Telenets glasvezel; het bedrijf mikt op 2038 voor een volledige uitrol. Dat Telenet laat uitschijnen dat consumenten kunnen aansluiten op een glasvezelnetwerk, terwijl dat in de praktijk nog maar voor weinig gebruikers daadwerkelijk kan, is misleidend. De rechtbank noemt dat een lokvogelpraktijk. En de fibercheck die het kan nuanceren, komt in de voorstelling naar de consument te laat in de keten, klinkt het, want de consument is mentaal al op weg om een overeenkomst te sluiten. Het gebruik van fiber in de gewraakte reclameboodschappen is daarom misleidend. Om transparant te zijn, zou de reclame pas stellig over fiber mogen beginnen nadat de fibercheck positief was voor klanten. Zonder onderscheid fiber adverteren naar alle consumenten is hier een oneerlijke marktpraktijk.

Telenet reageert verbaasd op de uitspraak. “We hebben met verbazing kennis genomen van de uitspraak en gaan die verder bestuderen”, aldus het bedrijf. Proximus juicht de beslissing dan weer toe. “We zijn tevreden met de uitspraak van de rechtbank, die oordeelt dat de communicatie van Telenet rond fiber misleidend is voor de consument en de belangen van Proximus als concurrent schaadt. Proximus was verrast te zien dat concurrenten in hun marketing over ‘fiber’ spreken om producten te beschrijven die geen betrekking hebben op een netwerk dat volledig uit fiber bestaat. De ondernemingsrechtbank bevestigt met die uitspraak duidelijk de visie van Proximus, in navolging van een eerdere uitspraak van het hof van beroep van Antwerpen ten aanzien van Orange Belgium.”
Proximus won vorig jaar in april in beroep een gelijkaardige zaak tegen Orange Belgium.

[BRON : Belga]

De logica en eerlijkheid zelve, maar Telenet heeft het blijkbaar nog altijd lastig om dit toe te geven !
 
Niet meer dan juist, alhoewel het resultaat voor de consument daar niet van af hangt.

Hier ligt echte fiber van Proximus, door mij meegefinancierd met de hoge prijs van hun pack.
Ondertussen aangepast naar Scarlet Trio, met 'maar' 90 Mbps download en 'maar' 30 zenders missen wij niets en onze maandelijkse afrekening is van €125 naar €73 gedaald (incl 2 mobiel).
Dit is nog altijd schromelijk veel tov ons gebruik van gas, elektriciteit en water, maar ivm de buurlanden al veel redelijker.

Het is mij trouwens een raadsel hoe Proximus de hoge investering in glasvezel ooit gaat terugbetalen, nu ze verplicht zijn voor hun B-merken gevoelige lagere tarieven toe te passen om de klant niet definitief te verliezen.
Waarom moet dat ook zoveel kosten, in Frankrijk ligt er fiber tot in het kleinste gehucht, gewoon een draad tegen de telefoonpalen genageld...
 
gewoon een draad tegen de telefoonpalen genageld...
Dat moet je niet willen, want dat is dan ook bijzonder gevoelig tegen vandalen en andere zaken zoals inslag en weersomstandigheden.

Het verbaast me dat je 73 euro schromeljik veel vindt met 2 mobiels erbij. Hier is een goedkope mobiel 15 euro zeg maar met onbeperkt bellen, dus x2 is dan 30 euro dan betaal je 43 euro voor je internet en TV, dat is echt goedkoop te noemen zelfs.
Alleen die snelheid, ik ga er van uit dat je bedoelde dat snelheid en 30 zenders een eigen keuze was.

Tja het ligt er aan wat de toekomst brengt. In theorie is glasvezel best terug te verdienen, duurt enkele decennia. Of dan nog overal glas interessant genoeg is of dat men tegen die tijd ver genoeg is met het GSM netwerk om hetzelfde draadloos te kunnen bieden is maar de vraag.
 
Van CAPEX-optimalisatie heeft men in Frankrijk een MUST gemaakt vs. in België heeft men daar nog nooit van gehoord :

CAPEX-optimalisatie = het minimaliseren én maximaliseren van het rendement van investeringsuitgaven.

CAPEX (Capital Expenditure) zijn kapitaalinvesteringen:​

  • graafwerken
  • kabels
  • palen
  • datacenters
  • machines
  • infrastructuur
Alles wat je niet maandelijks verbruikt, maar voor jaren vastlegt.

Optimalisatie betekent​

Niet: zo goedkoop mogelijk
Maar: beste verhouding tussen kost, levensduur en opbrengst.

In het geval van fiber​

Voor een telecomoperator betekent CAPEX-optimalisatie:
OptieKostLevensduurKeuze
Nieuwe sleuf gravenZeer hoog40+ jaarAlleen als nodig
Bestaande buizen hergebruikenLaag30+ jaarVoorkeur
Over palen gaanZeer laag15–25 jaarPlatteland

Dus:
Waarom 50.000 € uitgeven aan graafwerken
als je met 5.000 € dezelfde klant kan aansluiten?

In managementtaal​

CAPEX-optimalisatie =
“Maximale netwerkdekking realiseren met minimale irreversibele investeringen, zonder toekomstige schaalbaarheid te hypothekeren.”
Of kort:
niet mooier bouwen dan economisch verantwoord is.
 
Ik heb de indruk dat men in België voor het platteland op het mobiele netwerk mikt (in tegenstelling tot Frankrijk staat het land hier niet vol met palen, maar misschien is deze Capex-optimalisatie ook één van de redenen waarom internet en stroom daar veel goedkoper zijn).

In Wallonië (weekend en vakantie) hebben we enkele jaren een Orange Flybox gehad op het 4G netwerk.
Al een tijdje opgezegd sinds je voor €15 20-30GB op 5G hebt (en nu voor €25 onbeperkt). Met mobiele hotspot of casten prima te doen.
Wij kijken niet de hele dag TV en Netflix of gamen online, wij krijgen onze mobiele data nooit op, doorgaans zelfs niet op reis.

PS: 1x Mobile Vikings 8GB 4G voor €10 + 1x 30GB 5G voor €15= €25 mobiele abonnementen (nog zeer duur tov bv Frankrijk, enkel Digi komt in de buurt).
Trio fiber 100Mbs=€45+€3 TV Replay.
Exact hetzelfde Proximus netwerk (ook Digi trouwens maar enkel 4B).
 
Terug
Bovenaan